Wpisy użytkownika Zielinka z dnia 27 lutego 2012

Liczba wpisów: 1

zielonakraina
 

Tytułowa mamzilla to bogata mama z Manhattanu, która wraca do wagi sprzed ciąży w ciągu dwóch tygodni, ma Fioła Na Punkcie Drugiego Imienia - czyli mówi o swoim dziecku używając obu imion, ubiera siebie i swoją pociechę u najdroższych projektantów, często wpada w panikę w chwili wyboru koloru supermodnego modelu dziecięcego wózka i jest "zbyt wytworna, by przeć", dlatego prosi o cesarkę, "często dziesięć dni przed terminem, aby uniknąć dodatkowego tygodnia okropnego przybierania na wadze".
Dzieci mamzilli prawie od kołyski uczą się mandaryńskiego, uczestniczą w zajęciach z zakresu sztuk pięknych (gra na skrzypcach dla trzylatka - oczywiście!), a udany start w życiu i dostanie się na Harvard czy Princeton może zapewnić im tylko jedno z najbardziej ekskluzywnych przedszkoli, do którego wcale nie łatwo się dostać. Wychowaniem dzieci zajmują się zastępy niań i guwernantek. Sami rodzice pochłonięci są innymi sprawami: ojcowie zarabianiem i pomnażaniem pieniędzy, matki głównie działalnością charytatywną i dbaniem o wizerunek własny i rodziny.
Do świata mamzilli trafia bohaterka powieści Hannah Allen, która wraz z mężem i dwuletnią córeczką przeprowadza się z San Francisco do Nowego Jorku. Z jednej strony buntuje się przeciwko zasadom panującym w tym wytwornym świecie, z drugiej uznaje, że do pewnego stopnia - w granicach rozsądku - powinna się do nich przystosować. Nie ma wątpliwości, że autorka książki - sama pochodząca z Manhattanu - drwi z mamzilli i obnaża ich najgorsze cechy, jednocześnie pokazuje ekskluzywny świat, z którego przecież nie ma ucieczki. Dlatego pary łączą się w zasadzie wyłącznie w ramach tej samej society i przejmują nawyki rodziców.

DSC04041.JPG